انواع ویارهای دوران بارداری

: عادی ترین ویارها واسه زنان باردار چه غذاهاییه؟ در ادامه با ما همراه شید تا عادی ترین ویارهای بارداری رو معرفی کنیم:

به گزارش مجله آلامتو و به نقل از بدونیم؛ تمایل شدید به خوردن شکلات، هوس یهویی به خیارشور یا جویدن یخ… اینا به قول معروف ویارهایی هستن که هر زن بارداری ممکنه داشته باشه. ۵۰ درصد خانمای باردار معمولا در ساعات نیمه شب هوس غذا می کنن. یکی از ویژگیای منحصر به فرد اینه که ممکنه به غذاهایی هوس کنین که قبلا هیچوقت دوست نداشتید و ممکنه مجبور شید کیلومترها اونم نیمه شب برونین تا بتونین اونو جفت و جور کنین. در این جا چند نمونه از هوسای غذایی دوره بارداری رو به همراه دلایل شون توضیح داده ام.

مقاله در رابطه: واسه باردار شدن چه بخوریم؟

خیارشور

شاید دلیل هوس خانمای باردار به خیار به خاطر این باشه که بدنشون دچار کمبود سدیمه. از طرفی واسه نابود کردن حالت تهوع دلشون غذای شور می خواد. دلیلش هر چی که می خواد باشه چیزی که مهمه ارزون بودن و از دست دادن کالری در این غذاس. پس خوردن اون هیچ مشکلی نمی تونه داشته باشه.

لیمو و پرتقال

یکی دیگه از هوسای غذایی به مرکبات مثل لیمو و پرتقاله. به دلیل علاقه به طعمای ترش و شوره که خانمای باردار به سمت این میوه ها جذب می شن. البته یکی دیگه از دلایل اون تغییر جوانه های چشایی در طول دوره بارداریه.

لبنیات

فقط فکر پنیر، ماست، کره و شیر، خانمای باردار رو به سمت لبنیات میکشونه به خصوص در دوره سه ماهگی. یکی از دلایل هوس به لبنیات اینه که بدن نیاز به کلسیم و پروتئین داره. ممکنه بخواین لبنیات کم چرب استفاده کنین پس باید وزن تون رو در طول دوره بارداری کنترل کنین.

نمک

هوس غذاهای شور واسه خانمای باردار به طور کامل طبیعی و رایحه. دلیلش هم اینه که خون در بدن نیاز به سدیم داره. البته باید این رو هم یادتون باشه که خیلی از غذاهای پردازش شده شامل نمکای مخفی هستن که واسه بدن در دوره بارداری بسیار مضره.

غذاهای تند

غذاهای تند مثل فلفل قرمز یا ادویه جات تند باعث می شن بدن عرق کنه و بعد از تعریق بدن سرد می شه. دمای بدن خانمای باردار بسیار بالاست و بیشتر اونا از این گرما با غذاهای تند فرار می کنن.

چیپس سیب زمینی

چیپس سیب زمینی شور و ترده و دلتون می خواد پشت سر هم چیپس بخورین. تمایل به میان وعده های شور به دلیل نیاز بدن به سدیمه. اما چیپس سیب زمینی پر از کالریه پس بهتره غذاهایی مثل کلم کبابی، چیپس کدو یا چیپس تربچه استفاده کنین.

نوشیدنی گازدار

نوشیدنیای گازدار مثل نوشابه معده رو تصفیه می کنه پس ممکنه تمایل زیادی به نوشابه داشته باشین. اما از اون جائی که این نوشیدنیا شامل شکر هستن بهتره از آب گازدار به جای اون استفاده کنین.

قهوه

یکی از نشونه هایی که در دوره بارداری بروز می کنه خواب آلودگی است. پس ممکنه تمایل زیادی به قهوه پیدا کنین. اگه قبل از بارداری هم عادت به خوردن قهوه داشتین در این دوره هم به اون تمایل دارین. قهوه باعث می شه سرحال و خنده رو باشین، سردرد نداشته باشین و خواب آلوده نباشین. معمولا بیشتر پزشکا خوردن قهوه در دوره بارداری رو پیشنهاد نمی کنن. پس قبل از مصرف قهوه حتما باید این موضوع رو دکتر خود در میان بذارین.

شکر

ممکنه تمایل به شیرینی جات در دوره بارداری از نشونه های دیابت بارداری باشه. علاوه بر این ممکنه تغییرات هورمونی در شما بسازه و باعث تغییر در حس بویایی و چشایی شما شه. پس به جای شیرینی جات آبمیوه بخورین که تا حدودی هوس شیرینی رو رفع می کنه.

یخ

بچه ها یخ می جوند چون واقعا به این کار علاقه دارن اما زنان باردار به چه دلیل؟ وقتی یه زن باردار هوس به جویدن یخ می کنه به این معنیه که دچار کم خونی شده. کم خونی باعث التهاب در دهن و زبون می شه و جویدن یخ تا حدودی این التهاب رو آرامش میده.

غذاهای غیر خوراکی

وقتی به غذاهای غیر خوراکی تمایل پیدا کنین یعنی کمبود آهن دارین. غذاهای غیر خوراکی مثل گچ یا بنزین. اگه زیادتر از اندازه به این چیزها هوس می کنین حتما باید با دکتر خود مشورتی داشته باشین.

.

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*