انواع چربی بدن

شکلای جور واجور چربی بدن

آشنایی با شکلای جور واجور چربیای بدن میتونه بهترین کمک واسه آدمایی باشه که به دنبال کاهش وزن هستن در این مقاله میخوایم شما رو با شکلای جور واجور چربیا آشنا کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ محققان از راه ملکولی جدیدی واسه تحریک بدن واسه سوزوندن چربی پرده ورداشته ان. کشفی که می تونه با چاقی، دیابت و بیماریای قلبی عروقی مقابله کنه. این تخقیق می تونه سلولا رو به چربی سوز تبدیل کنه.

شکلای جور واجور چربی

قبل اینکه به موضوع اصلی بپردازیم، لازمه اطلاعاتی در مورد دو نوع چربی موجود در بدن بدست بیارین. در بدن ۲ نوع متفاوت چربی هست: چربی سفید و چربی قهوه ایی

نقش چربی سفید در بدن متابولیسم انرژی، عایق بندی و زیر سازی بدن و تولید هورمونه. سلولای چربی هورمونایی ترشح می کنن که آدیپونکتین نامیده و باعث حساسیت کبد و عضلات به هورمون انسولین می شن. چربی قهوه ایی بیشترً در کودکان تازه متولد شده پیدا میشه و نقش کلی اون تولید حرارته. کودکان در اول تولد چربی سفید ناچیزی دارن. افراد بالغ مقدار کمی چربی قهوه ایی دارن.

قدم اول تحقیق: فولیکولین

تو یه تحقیق که در مجله ژن و رشد چاپ شد، یه گروه که به وسیله محققان دانشکده بیوشیمی دانشگاه مک گیل رهبری می شد، بر یه پروتئین که به نام فولیکولین (folliculin) شناخته شده بود تمرکز کردن. نقش این پروتئین تنظیم فعالیت سلولای چربیه. با سرکوب کردن و نابود کردن ژنی که مسئول تولید و ساخت فولیکولین در سلول چربی موشه، محققان با فعال کردن یه سری سیگنالای زیست مولکولی سلولا رو از ذخیره کننده چربی به سوزاننده چربی تغییر دادن.

این روند به “قهوه ای کردن” سلولای چربی معروفه. چربی قهوه ای رنگ خود رو از آهن غنی از میتوکندری میگیره، زیادی که نشونه اینه که سلول در روند سوخت و ساز فعاله. نقش اصلی چربی قهوه ای سوزوندن انرژی واسه تولید حرارته که باعث ثبات دمای بدن می شه. چربی سفید به عنوان منبع و ذخیره انرژی عمل می کنه.

کشف نوع سوم چربی

محققان تازگیاً یه جور بافت چربی کشف کردن که ویژگیایی بین چربی قهوه ای سالم و چربی سفید غیر سالم داره. این نوع بافت چربی “بژ” یا قهوه ای روشن نامیده شده که در جواب به بعضی محرکات خاص مثل هوای سرد رفتاری مثل چربی قهوه ای داره.

هرچه این سلولا فعال تر باشن ما چربی ناسالم کمتری که منتهی به چاقی می شه رو در بدن جمع می کنیم. از زمان کشف چربی بژ این رقابت واسه پیدا کردن راهی واسه تولید چربی سفید به چربی انرژی سوز بژ داره انجام میشه. از اونجایی که انرژی اضافی در بدن در سلول چربی ذخیره می شه، در بافت چربی قهوه ای یا بژ سوزونده می شه، تبدیل سلول چربی سفید به سلول چربی بژ یا قهوه ای یه نتیجه مطلوب در علائم چاقی، دیابت و سندروم متابولیک می ذاره.

نتیجه تحقیق و اثر کاهش فولیکولین بر تبدیل چربی سفید به قهوه ای

یه تیم تحقیقاتی یه گروهی موش رو پرورش دادن که سلولای چربی دارا باشن تا فولیکولین تولید نکنن. محققان ۱۴ هفته موشای نرمال و موشای دارای کمبود فولیکولین رو با غذاهای پر چرب و ارزش غذایی پایین تغذیه کردن. موشای نرمال خیلی سریع اضافه وزن پیدا کردن در حالی که موشای دارای کمبود فولکولین لاغر موندن و از افزایش سطح انسولین و تری گلیسیرید رنج نبردن.

با اندازه گیری مقدار اکسیژن مصرفی و دی اکسیدکربن تولیدی محققان به این نتیجه رسیدن موشای دارای کمبود فولیکولین چربی بیشتری سوزونده ان. در آخر دوره، این موشا سلولای چربی سفید کوچیک تر و در کل مقدار چربی سفید کمتری داشتن. انرژی تولیدی اضافی تحمل اونا رو در برابر سرما بالاتر می بره.

این نتیجه کار مهم، علم جدیدی در مورد دو پروتئین PGC-1a و ERRa و نقش اونا در تنظیم میتوکندری در سلولای چربی رو بوجود آورد. محققان به این نتیجه رسیدن که نابود کردن فولیکولین به آنزیم AMPK این اجازه رو میده که این پروتئینا رو آزادانه فعال کنه و تعداد و اندازه کارکرد میتوکندریا در سلولای چربی رو بهتر کنه. این نتیجه دوباره برنامه ریزی سوخت و سازی بافت چربی، تبدیل سلولا از ذخیره کننده چربی به موتورهای سوزاننده چربی، است.

با اشاره دقیق به راه فولیکولین، مطالعه به طور بالقوه ای راهی رو واسه داروهای نوین باز می کنه که پیشرفت پیدا کرده و روند قهوه ای سازی چربی رو تحریک کنن. این ساختار یه طبقه بندی از پروتئینایی رو شامل می شه که به وسیله داروها می تونن مورد هدف قرار بگیرن که سریع و ساده در بدن جذب شن، یه نتیجه این دستاوردهااینه که یه دارو می تونه پیشرفت یا کشف شه تا فعالیت سلولای چربی قهوه ای/ بژ  رو تحریک کرده و پس به مدیریت چاقی و مشکلات متابولیکی دیگه کمک کنه.

.

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*